Międzynarodowe Dni Wina Jasło 2006
"Wina nie pije się po to, aby upaść, ale po to by się podnieść"
Otwarcia imprezy dokonali (od lewej): prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina R. Myśliwiec, burmistrz Jasła A. Czernecki i marszałek podkarpacki L. Deptuła |
Podkarpaccy winiarze mają się czym pochwalić, niestety nie wolno im sprzedawać swojego wina |
W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej, rozpoczynającej II Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle, gwardian Zbigniew Makuch podkreślał, że w Piśmie Świętym wielokrotnie spotkać można odniesienia do wina, wskazujące na jego znaczenie w tradycji i kulturze chrześcijańskiej. Podczas mszy św. odprawionej w kościele farnym, po raz pierwszy w naszej regionalnej tradycji, miało miejsce poświęcenie wina z podjasielskich winnic.
Odrodzenie się na Podkarpaciu tradycji winiarskiej to inicjatywa najbardziej znanego i doświadczonego polskiego winiarza Romana Myśliwca, wsparta przez samorząd zarówno lokalny jak i wojewódzki. Dla Podkarpacia to dobry pomysł na promocję regionu, którego przyszłość upatruje się w turystyce. Degustacje win z lokalnych winnic to dodatkowa atrakcja w ofercie gospodarstw agroturystycznych.
Międzynarodowe Dni Wina organizowane są po raz drugi, w ubiegłym roku spotkały się z dużym zainteresowaniem. W tegorocznych, udział wzięło 18 wystawców z 7 krajów (Słowenia, Niemcy, Bułgaria, Czechy, Słowacja, Węgry, Austria).
Problemami polskich winiarzy zainteresowali się posłowie: J. Kołodziej i W. Pomajda |
Odwiedzający targowy namiot degustowali całą gamę win:
Swoje wina prezentowali wystawcy z siedmiu krajów |
- Najlepsze są wina kupażowane, czyli mieszanki win z różnych odmian. Połączenie najlepszych cech poszczególnych odmian, daje możliwość jak najlepszego zbliżenia się do wina doskonałego, skończonego, w którym już nic nie można poprawić - twierdzi nazywany polskim Dionizosem Roman Myśliwiec. W ramach Międzynarodowych Dni Wina odbyła się także konferencja "Wino i turystyka", której jednym z głównych punktów programu było podsumowanie prac nad zmianą niekorzystnego dla rodzimych winiarzy polskiego prawa. Od kilka lat trwają starania o zrównanie polskich przepisów z tymi, które obowiązują w Unii Europejskiej. Zbyt rygorystyczne przepisy związane z produkcją i sprzedażą wina, uzyskiwaniem pozwoleń na sprzedaż wina, skutecznie blokują rozwój polskiego winiarza.
Finałową galę wyborów prowadził Krzysztof Ibisz |
Wszystkie pretendentki do tytułu Królowej Wina były urodziwe i pełne wdzięku |
- Nie będziemy pewnie nigdy potentatem w produkcji wina, bo warunki klimatyczne i rozdrobnienie areałów rolnych temu nie sprzyjają. Wina z naszego regionu są jednak na tyle interesujące, że mogą być dobrym produktem turystycznym - twierdzi burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.
Uczestnikami konferencji byli m.in. ambasador Republiki Słowenii Jožef Drofenik, konsul generalny Republiki Austrii Hermine Poppeller, wicekonsul Republiki Czeskiej Milan Peprnik oraz delegacja z czeskiego Hodonina.
Dodatkową atrakcją dla uczestników Międzynarodowych Dni Wina Jasło 2006 była prezentacja potraw regionalnych i rękodzieła.
Wystawcy nie nadążali z nalewaniem wina |
Chętni do degustacji ustawiali się w kolejce |
W sobotni wieczór jaślanie bawili się na koncercie zespołu Mythos, a na zakończenie dwudniowej imprezy wystąpił Gabriel Fleszar.
Organizatorami Międzynarodowych Dni Wina Jasło 2006 byli: Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, Urząd Miasta w Jaśle oraz Jasielski Dom Kultury. Głównymi sponsorami imprezy byli: Krośnieńskie Huty Szkła i firma Nowy Styl.
Ewa Wawro
Obiektyw Jasielski 15/06r.
Obiektyw Jasielski 15/06r.