Jutrzenka z Polski
Mamy dziś przyjemność przedstawić pierwszy szczep krajowego pochodzenia. Aromatyczna Jutrzenka jest odmianą dobrze przystosowaną do polskich warunków, łatwą w uprawie. A do tego daje wina całkiem przyzwoite.
Jutrzenka |
Dla początkujących i zaawansowanych
Jutrzenka jest odmiana żywotna i plenną a krzewy odznaczają się średnio silnym i wyrównanym wzrostem. Odmiana owocuje dość regularnie i daje plon około 15-20 ton winogron z hektara (ok. 110-150 hl/ha). Łoza dobrze drewnieje, a krzewy bez większej szkody znoszą mrozy do -25° C. Dobrze regenerują się także po uszkodzeniach wywołanych większymi spadkami temperatury, jak w czasie zimy 2002/2003. Jest też stosunkowo odporna na choroby grzybowe, zwłaszcza szarą pleśń, a jedynie w latach wyjątkowo wilgotnych mogą wystąpić objawy mączniaka rzekomego. Odmiana nie sprawia większych problemów w uprawie i nadaje się do winnic prowadzonych metodą integrowaną i organiczną (biologiczną). Jutrzenka rodzi dość duże, ładne grona o wadze ok. 200 g, które są atrakcyjne także jako owoce deserowe. Jest to cecha pożądana w przydomowych uprawach amatorskich i w małych gospodarstwach agroturystycznych. Jagody są średniej wielkości (16-18 mm), kuliste, jasnozielone; miąższ słodki o bardzo silnym aromacie. W przeciętnych latach owoce dojrzewają w drugiej połowie września i gromadzą sporo cukru: około 12-13° potencjalnej mocy (200-220 g/1). Mogą też być pozostawione dłużej na krzewach dla uzyskania większej dojrzałości.Aromatyczne i słodkie
Jutrzenka daje wina o dobrej budowie, dość mocne, ekstraktywne, o zrównoważonej kwasowości. Najbardziej charakterystyczną cechą tej odmiany jest bardzo wyrazisty aromat, na który składają się nuty świeżych owoców (cytrusy, jabłko), liści porzeczki i świeżej mięty. Ta bardzo indywidualna kompozycja przypomina może najbardziej Sauvignon blanc, jednak aromat ten jest czasami tak mocny, ze w winach wytrawnych może być nieprzyjemny. Jutrzenka dobrze sprawdza się natomiast jako dodatek do win z odmian zbyt neutralnych i mało wyrazistych.Kilkuletnie zaledwie eksperymenty z winifikacja tej odmiany wskazują także na jej dużą przydatność do produkcji win słodkich oraz likierowych (wzmacnianych). Wydaje się, że charakterystyczny, silny, a zarazem świeżo owocowy aromat jest tu cechą korzystną, podobnie jak w przypadku słodkich muszkatów.
Wojciech Bosak
Wino 12/03r.
Wino 12/03r.