Winnica Golesz

Dni wina w Jaśle przyciągnęły tłumy



Justyna Myśliwiec
Wino likierowe z winnicy Golesz w Jaśle cieszyło się ogromną popularnością
(fot. Marek Dybaś)
Tłumy miłośników wina uczestniczyły w IV Międzynarodowych Dniach Wina, które odbyły się w miniony weekend w Jaśle.

Odwiedzający stoiska winiarzy mogli spróbować ponad 100 gatunków win polskich i zagranicznych: z Gruzji, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Na przekąskę były smakołyki przygotowane przez koła gospodyń wiejskich z powiatu jasielskiego i firmę kateringową.

- Wyjątkowość jasielskich Dni Wina, podkreślali zarówno włodarze miasta jak i zaproszeni goście - mówi Jadwiga Steliga z Jasielskiego Domu Kultury. - Zabierający głos samorządowcy i goście przypominali, że Jasło jest kolebką współczesnego winiarstwa w Polsce. Tu mieszkają winiarze - pasjonaci, którzy pomimo licznych problemów zaczęli uprawiać winorośl, a dziś osiągają sukcesy nie tylko w kraju, ale i za granicą.

- Gdyby 25 lat temu Roman Myśliwiec nie posadził pierwszych szczepów, nie byłoby tych osiągnięć i ani Dni Wina w Jaśle - stwierdziła burmistrz miasta Maria Kurowska, dodając, że Dni Wina to także okazja do promowania kulturalnego spędzania czasu przy lampce szlachetnego trunku. Wszyscy zainteresowani mogli porozmawiać z winiarzami, uzyskać fachowe porady oraz kupić akcesoria niezbędne przy produkcji wina.

Jasielskie Dni Wina zostały bardzo wysoko ocenione również przez fachowców z branży. Ponadprzeciętną jakość wystawianych przez winiarzy z Podkarpacia trunków potwierdzili znani nie tylko w polskich kręgach winiarskich degustatorzy Mariusz Kapczyński, redaktor naczelny portalu www.vinisfera.pl i Wojciech Bosak.

- Jeżeli chodzi o jakość win w regionach, to podkarpacki, a szczególnie okolice Jasła są absolutnie w polskiej czołówce - stwierdził Bosak. - Oczywiście gdzieś w Polsce: pod Wrocławiem, w okolicach Kazimierza i Puław w dolinie Wisły, można znaleźć świetne wina, ale jeżeli chodzi o wyrównaną średnią produkcję, to Podkarpacie, a szczególnie Pogórze Karpackie jest absolutnie najlepszym regionem w Polsce. Wystawiane w Jaśle wina polskie nie ustępowały też winom przywiezionym do degustacji przez Gruzinów, Czechów, Słowaków, Ukraińców i Węgrów - podkreślił degustator.
Organizatorami IV Międzynarodowych Dni Jasła byli Jasielski Dom Kultury i Miasto Jasło. Prezentacja kultury krajów Grupy Wyszechradzkiej, odbyła się w ramach projektu realizowany przez partnerów: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Miasto Hodonin, Miasto Trebišov i Szkołę Tańca Sarospatak, współfinansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.


Leszek Horwath, redaktor naczelny portalu potrawy regionalne.pl z Nowego Sącza, który ostatnio przejechał liczącą 2,5 tys. km trasę od Lubelszczyzny po Pomorze, odwiedzając poświęcone regionalnym smakom imprezy, stwierdził, że Dni Wina w Jaśle są gotowym produktem regionalnym, który należy tylko wypromować na szerszą skalę.

IV Międzynarodowym Dniom Wina w Jaśle towarzyszyła prezentacja kultur krajów Grupy Wyszehradzkiej. Odbyła się też uroczysta ratyfikacja umowy o partnerstwie Jasła i Hodonina (Czechy), zawartej trzy tygodnie wcześniej w Hodoninie. Na plenerowej scenie w rynku stosowne dokumenty podpisali Maria Kurowska, burmistrz Jasła i Lubor Šimeček, burmistrza Hodonina.

Przez 2 dni na jasielskim rynku występowały zespoły z zaprzyjaźnionych miast: Hodonina w Czechach, Trebisova na Słowacji, Sarospatak i Makó na Węgrzech oraz 10 Dzielnicy czeskiej Pragi, a wieczorami - zespoły polskie. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, bo zaproszone zostały zespoły grające bardzo różną muzykę od biesiadnej, przez reggae, punk, ska, folk, rock góralski po rytmy bałkańskie. Na rynku stanęły też kramy twórców z regionu jasielskiego: rzemieślników, rękodzielników, artystów ludowych.

- Dorobek swoich lokalnych artystów pokazały też miasta uczestniczące w prezentacji kultur krajów Grupy Wyszehradzkiej - podkreśla Steliga. - Całość wzbogaciła interakcja pantomimiczna na szczudłach "Dionizja" krakowskiej grupy Scena Kalejdoskop.

Zorganizowany został także konkurs wiedzy o krajach Grupy Wyszehradzkiej. Wzięło w nim udział ponad 200 osób, które wypełniły przygotowany test. Nagrody zwycięzcom wręczyli wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, burmistrz Jasła Maria Kurowska i dyrektor Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego Andrzej Jagodziński.

Ewa Wawro
Nowiny 31 sierpnia 2009r

SADZONKI WINOROŚLI
oferta na jesień 2024


WINA Z NASZEJ WINNICY

ABC zakładania
winnicy


Droga do własnej
winnicy


NOWE KSIĄŻKI
www.roman-mysliwiec.pl
akademiawina.org
© Winnica Golesz 2024